Menu Zamknij

Zaproszenie na Lasek spotkanie 9 września 2007r.

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

XXII Spotkanie Przyjaciół Henryka Worka

„Lasek 2007”
9 września 2007r.

 Na niedzielę 9 września 2007r. o godzinie 12.00 organizatorzy proponują kolejne przyjacielskie spotkanie obok Schroniska Studenckiego na Lasku (871 m. n.p.m.). Wśród propozycji dla najmłodszych turystów marsz na azymut łącznie z torem przeszkód, spotkanie przy ognisku, zabawy zręcznościowe i turnieje wiedzy turystycznej. Zachęcając do udziału w niej, pragniemy przybliżyć sylwetkę Pana Henryka Worka.

 Dla wielu, osoba Henryka Worka była postacią kontrowersyjną, do dziś nawet różnie postrzeganą przez swoich kolegów nauczycieli i współpracowników. Wyjątkowa osobowość i niepoślednia wrażliwość, szczególnie na potrzeby najmłodszych swych wychowanków to wyróżniki charakteru tego człowieka. To tak naprawdę Henryk Worek był pomysłodawcą ścieżki zdrowia “na Grapie” w Żywcu, do której przez wiele lat przypisywali sobie ten pomysł różni mocodawcy, często też dzięki temu awansujący w hierarchii społeczno-politycznej miasta. Zadziwiającym było, że przypisywanie sobie realizacji tego pomysłu funkcjonowało awansami bez względu na obowiązujące systemy społeczno – polityczne.

Nieformalna grupa turystyczna utworzona w latach siedemdziesiątych przy jego aktywnym udziale, w Klubie śrubka – „Kółko Cnót Wszelakich”, swą nieprzystającą do ówczesnej rzeczywistości nazwą, przyprawiała “oficjeli” zaszczycających różnorakie imprezy turystyczne, o co najmniej, drżenie głosu. Realizował on też według własnego pomysłu, cotygodniowe sportowe soboty dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, z nagrodami prywatnie fundowanymi przez Pana Worka. W niedziele natomiast, propozycje turystyczne, dominowały wolny czas młodych ludzi, na organizowanych wycieczkach i rajdach górskich. Wszystko, co czynił uwieczniał w natychmiast publikowanych fotoreportażach, w gablocie Szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego w Szkole Podstawowej nr 3. Swe pasje realizował skromnie, bez zbędnego rozgłosu, z daleka od jakichkolwiek zbędnych zadęć.
    W swych poczynaniach, do końca swego życia, potykał się o małostkowość i zwykłą ludzką głupotę. Argumenty zawistnych i bezdusznych zwierzchników w postaci zarzutu normalnemu pomysłowi wylania naturalnego lodowiska, niebezpieczeństwa zamakania murów budynku szkolnego, czy też podcinanie piłą nowowstawionych bramek na boisku szkolnym, przez jego szkolnych oponentów. Cóż można było począć z człowiekiem niezależnym, wrażliwym, nauczycielem wychowania fizycznego, inteligentnym, oczytanym, fotografikiem, potrafiącym równocześnie prowadzić ciekawe zajęcia z języka polskiego, matematyki, geografii czy historii.
    Pomimo przypadłości osobistej, choroby drążącej bogatą osobowość tego człowieka, która doprowadziła do tragicznej jego śmierci, żaden z wychowanków nie wyrażał się negatywnie o swoim nauczycielu. Wobec tych faktów trudno przechodzić obojętnie, bez chwilowej refleksji nad ludzkim losem i jego przemijaniem. A najtrudniej było i jest tak po prostu – być sobą wśród innych ludzi. Skromnym, oddanym dla najmłodszych ale posiadającym własne i niezakłamane różnorakimi koneksjami – oblicze.
    Wszystkich chętnych, wychowanków, kolegów, turystyczne rodziny i młodzież, zapraszamy na kolejne, doroczne XXII SPOTKANIE PRZYJACIÓŁ HENRYKA WORKA – LASEK ‘ 2007 – dnia 9 września 2007 r. z nadzieją na autentycznie przyjacielskie i spontaniczne spotkanie.
    Szczególnie serdecznie organizatorzy zapraszają członków ówczesnego „Kółka Cnót Wszelakich” na to doroczne spotkanie miłośników gór, mając nadzieję na realną reaktywację tej ciekawej inicjatywy.
    Młodszym turystom przypominamy, że przed laty najtańszą i niezwykle sympatyczną siecią noclegowej bazy górskiej turystyki kwalifikowanej, szczególnie dla „braci studenckiej” była sieć chatek studenckich w polskich górach. Od tamtych czasów minęło już 30 lat, a chatki studenckie trwają nadal i co najważniejsze są przytulne i niezwykle tanie.

Klub śrubka

Opublikowano wImprezy, Lasek

Podobne wpisy