Menu Zamknij

ZAKOCHAĆ SIĘ W NATURZE malarstwo Marii Posłusznej

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

ZAKOCHAĆ SIĘ W NATURZE

Maria Posłuszna

* malarstwo *
wernisaż – 13.07.20012 r. godz. 17.00
wystawa: 13.07.- 9.08.2012 r.Jest to wystawa poświęcona przyrodzie obserwowanej wiosną i latem.
W obrazach ukazany został zachwyt naturą. Wybór tematyki nie jest przypadkowy. Wiosną 2003 roku powstała pierwsza praca z cyklu Zakochać się w naturze. I od tamtej pory nosiłam się z zamiarem namalowania całego cyklu.
Są to obrazy malowane głównie w plenerze, jedynie poprawki wykonane
zostały w pracowni. W przypadku tej wystawy ma to duże znaczenie, gdyż praca w plenerze daje bezpośredni, intymny kontakt z przyrodą. Inaczej wyglądają wtedy barwy, inaczej pada światło, inne są doznania zapachowe.
    Kiedy patrzę na moje obrazy powracam do tamtych miejsc, zdarzeń osób, które spotkałam, czasu, w którym były wykonane. A w rezultacie do kogoś, kim wtedy byłam. W takim znaczeniu obraz staje się rodzajem osobistego pamiętnika. Zapisem własnego życia, przeżyć, odczuć. Barwa staje się nośnikiem emocji, sprawia, że odbiorca wkracza w osobiste życie artysty, podgląda jego osobowość, jego przeżycia nie mając nawet kontaktu z nim samym.
Prezentowane obrazy są też hołdem złożonym przyrodzie południowej Polski. Każdemu, kto pochodzi z NASZYCH stron widok gór wydaje się być codziennością. Jednak dla ludzi, którzy przyjeżdżają ze środkowej polski nasz codzienny widok jest zaskakujący i niebywały, tak jak dla moich rodziców, którzy pochodzą z Radomia. Niebywałe piękno i klimat Bielska sprawiły, że zostali tu i dzięki temu ja mogę każdego dnia podziwiać to miejsce.
Cykl obrazów powstał w dłuższym czasie, dzięki czemu można w tych pracach zaobserwowane rodzaje technik jakimi się posługuję. Dzięki temu ujawniają się moje fascynacje narzędziami, którymi pracuję.

Maria Posłuszna

Opublikowano wGaleria Pod śrubką

Podobne wpisy