Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec
XIII BAJKOWE SPOTKANIA TEATRALNE
ZIMA 2009
Prezentacje widowisk
27.01.2009 r. (wtorek) godz.11.00
DWIE DOROTKI
Dwie Dorotki- Dwie dziewczynki, pracowita Dorotka Sierotka i leniwa Dorotka Pieszczotka wychowują się w jednej chacie. Macocha wypędza Sierotkę w świat. Dorotka spotyka dobrą panią u której pracuje cały rok za co dostaje skrzyneczkę z klejnotami. Zazdrosna macocha wysyła swoją córkę aby i ta przyniosła skarb, ale lenistwo i zła wola Dorotki Pieszczotki dają jej zamiast nagrody zasłużoną karę.
28.01.2009 r. (środa) godz.11.00
PLUSKACZ I MĄCIWODA
Reżyseria Paweł Niedoba
Scenografia Halina Szkopek
Muzyka Andrzej Macoszek
Na zakończenie sezonu jublileuszowego, w którym Teatr Lalek „Bajka” z Cz. Cieszyna obchodził 60-lecie istnienia, wybrano utwór jak najbardziej rodzimy, bo i autor zaolziański, i tematyka swojska. Na pewno nie ma na Zaolziu dziecka, które nie zetknęłoby się z tematyką utopców. O naszych śląskich utopcach, żyjących w potokach, rzekach, stawach, opowiadali nasi przodkowie, a podania ludowe przetrwały. Graną w „Bajce” sztukę Pluskacz i Mąciwoda napisał wybitny, nieżyjący już niestety, pisarz zaolziański Wilhelm Przeczek, poeta, prozaik, autor wystawianych chętnie przez amatorskie zespoły teatralne komedii, a także utworów scenicznych dla dzieci.
W latach 70. związany był z TL Bajka, gdzie przez siedem lat pracował jako kierownik literacki. Prapremiera sztuki miała miejsce w 1987 r. W nowej adaptacji Pluskacza i Mąciwody pojawiło się wśród autorów także nazwisko córki poety Lucyny Przeczek-Waszkowej, która napisała teksty piosenek. Dla naszych przodków, którzy obawiali się złych mocy, ich uosobieniem były także utopce. Najmłodsze pokolenie nie boi się utopców i na pewno nie zmieni zdania po obejrzeniu spektaklu. Jest jednak w tym spektaklu pewien problem, jak najbardziej poważny i współczesny. To brak szacunku dla starszej generacji, która powinna usunąć się w cień i nie przeszkadzać w rządzeniu młodszym.
Konflikty i intrygi są motorem napędowym akcji, ale nie budzą wielkich emocji. Przedstawienie ma bowiem charakter przede wszystkim rozrywkowy. Ważna jest muzyka, wesołe piosenki, które stwarzają atmosferę beztroski..Pozytywnie nastraja kolorowa dekoracja, w której dominują błękity. Speklakl, w sam raz przed wakacjami, namawia do wypoczynku na łonie natury. A jeśli z utopcem, to tylko w charakterze ratownika wodnego, który w dodatku nie będzie musiał nikogo ratować.
(Czesława Rudnik, Zwrot 7/2008)
29.01.2009 r. (czwartek) godz.11.00
KLONOWI BRACIA
autor: Eugeniusz Szwarc
przekład: Jerzy Pomianowski
reżyseria: Jacek Popławski
scenografia: Martyna Dworakowska
muzyka: Michał Kowalczyk
“Tytułowi bracia to dwaj mali chłopcy, którzy uciekli z domu w poszukiwaniu rycerskich przygód, ale Baba Jaga zamieniła ich w drzewa. Szukająca ich matka – Wasylisa- dotarła w końcu do chatki na kurzych stopkach. W zamian za obietnicę uwolnienia chłopców, zgodziła się na służbę u czrownicy.
Szybko zyskała przyjaźń zwierząt: Niedźwiedzia, psa Brysia i kota Mruczysława, które pomagały jej w wypełnianiu rozkazów Baby Jagi. Ta jednak nie miała zamiaru spełnić swojej obietnicy.
Czy uda się ją przechytrzyć i w jaki sposób? Tego można się dowiedzieć oglądając spektakl.”
30.01.2009 r. (piątek) godz.11.00
“PIECUSIOWE OPOWIEŚCI”
scenariusz i reżyseria (na podstawie ludowych baśni polskich): Iwona Przeplaska-Zwierzyńska
Scenografia: Janusz Zwierzyński
Bajka przygotowana w technice lalkowej, a ściślej mówiąc przy użyciu lalek zwanych nadmarionetami.
Żywa narracja, perfekcyjna animacja lalek, wiele zabawnych sytuacji i nieco nostalgiczny klimat baśni – to jej niezaprzeczalne atuty.
To bardzo ładna i pouczająca powiastka, mówiąca o tym, że w życiu należy czerpać radość z tego, co się posiada. Bohaterem bajeczki jest sympatyczny, choć trochę zarozumiały kotek, który uwierzył w bajkę. Koci los wyraźnie mu doskwiera, dlatego sądzi, że jest zaklętym w kota rycerzem. Jednak życie i bajka to różne sprawy – życie jest prawdziwe a bajki wymyślone. Nasz uparty koteczek ponosi konsekwencje swego uporu – z pięknego czarnego kocurka przemienia się w zielonego a potem różowego kota. I tak na własne żądanie zostaje pośmiewiskiem całego domu. Czy to już koniec? Nie, na szczęście są jeszcze przyjaciele. Klemensowi zostanie przywrócona jego właściwa postać, Piecuś będzie dalej mruczał swoje bajeczki a czarownica Klementyna pójdzie hodować szałwię. My zaś, jako widzowie wychodzimy ze spektaklu mądrzejsi o kilka nowych prawd, że należy szanować przyjaciół i warto polubić siebie.
02.02.2009 r. (poniedziałek) godz.11.00
TOMCIO PALUSZEK
Jerzy Zaborowski “Tomcio Paluszek”
reżyseria: Witold Mazurkiewicz
scenografia: Jerzy Rudzki
muzyka: Krzesimir Dębski
asystent reżysera: Piotr Tomaszewski
aktorzy: Katarzyna Pohl, Włodzimierz Pohl, Radosław Sadowski, Piotr Tomaszewski
Opowiedziana w sposób niezwykle zabawny historia dzielnego Tomcia Paluszka, który broni Królewnę przed złym Zbójem Madejem. Sympatyczne postaci, przyjazne lalki, zaskakująca scenografia, rytmiczne piosenki – bajkowa atmosfera, która na pewno zaczaruje najmłodszych. Przedstawienie o tym jak być sobą — Tomcio Paluszek staje się odważny, a Królewna przestaje być kapryśna.
03.02.2009 r.(wtorek)godz.11.00
DWORCOWA PRZYGODA
Postacie:
Jamniczka (Tina),
Dalmatynka (Klementynka),
Wilczur (Azor),
Bokser (Fred) ,
Szczur (Filip;),
Kot ( Jeremiasz).
“Dworcowa przygoda” to opowieść o przyjaźni czterech podwórkowych psów: Wilczura (Azora), Boksera (Freda), Jamniczki (Tiny ) oraz Dalmatynki (Klementynki). Pewnego dnia Fred i Azor podsłuchują rozmowę na temat skarbu, który ukryty jest na dworcu. Postanawiają wyruszyć na poszukiwania, nie mówiąc o tym dziewczynom, Tinie i Klementynce. Nietrudno się domyślić, że po zniknięciu z podwórka Freda i Azora ich przyjaciółki postanawiają odnaleźć chłopaków.
Na swej drodze spotykają sympatycznego Szczura (Filipa). Panowie będąc już na dworcu, niestety wpadają w niezłe tarapaty, w które wpędza ich Kot – Jeremiasz. Na szczęście wyprawa po skarb kończy się szczęśliwie, gdyż z pomocą dzielnym psom przychodzą :Tina i Klementynka. W końcu nasi bohaterowie odkrywają, że największym skarbem jest Przyjaźń.
Czas trwania:55 min Bajka muzyczna, pełna śpiewu i tańca.
05.02.2009 r.(czwartek)godz.11.00
O…! CZERWONY KAPTUREK
(poznajemy tajemnice teatru…)
Teksty piosenek Jana Brzechwy
Scenariusz i reżyseria: Maciej K.Tondera
Scenografia: Elżbieta Oyrzanowska
Muzyka Mieczysław Janicz
Niezależnie od tego, czy to jest “Bajka o czerwonym kapturku”, czy “O babci i Czerwonym Kapturku”, “Czy o złym wilku i czerwonym kapturku” – zawsze główną bohaterką jast rezolutna dziewczynka.
W naszym przedstawieniu zobaczymy, jak dorośli z najbliższego otoczenia Czerwonego Kapturka (Mama, Pan Gajowy, Wilk, Gill oraz aktorzy) przygotowują dziewczynce urodzinową niespodziankę i co z tego wynikło. Te nowe okoliczności ujawniają nieznane do tej pory cechy charakteru wszystkich postaci naszej bajki.
Usłyszymy popularne piosenki z tekstami Jana Brzechwy i zobaczymy plastykę opartą o technię dziecięcych wycinanek.
Spektekl pt “O..Czerwony kapturek” wprowadza najmłodszego widza w świat przygotowań, które są potrzebne do odegrania w Teatrze przez aktorów przedstawienia dla dzieci.
W czasie trwania spektaklu, zaistnieje moment czynnego uczestnictwa widzów w budowie scenografii oraz w akcji bajki. Adresatem naszej premiery jest najmłodszy widz i jego opiekun. Jesteśmy przekonani, że nasza propozycja przypadnie do gustu widzom od 3 do 103 lat.
06.02.2009 r.(piątek) godz.11.00
“KOCÚR V ČIŽMÁCH”
TEATR OFINA z Ružomberku – Słowacja
Charles Perrault
Osoby a obsadenie:
Kocúr: Anna Miąurová
Zvuk: Andrea Martonová
Technika: Filip Miąura
Kristián Miąura
Uviedite bábkové divadlo “Kocúr v čižmách” na motívy rozprávky bratov Grimmovcov, v réžii Anny Miąurovej. Rozprávka je určená divákom vo veku od 6 do 12 rokov. Hrá a bábky vedie bábkoherečka Anna Miąurová.
Chudobný mlynárov syn Jano odchádza z mlyna so svojím jediným dedičstvom kocúrom Miąom. Preąibaný kocúr s nasadením vlastného života premôže obryňu a svojmu pánovi vybojuje bohatstvo a lásku.
Na jednoducho vytvorenej scéne sa odohráva príbeh o priateľstve a láske. Priateľstvo je najväčąí dar, preto si ho chráňme . . .
Divadelný súbor OFINA; Riadok 5A/9, 034 01 Ružomberok