Menu Zamknij

XII Bajkowe Spotkania Teatralne ZIMA 2008 program imprezy

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

16 styczeń 2008 r. (środa)

Koziołek Matołek


18 styczeń 2008 r. (piątek)

Człowiek w teatrze i animacji


21 styczeń 2008 r. (poniedziałek)

Pastorałka


22 styczeń 2008 r. (wtorek)

Bracia LU


24 styczeń 2008 r. (czwartek)

Miś Tymoteusz Rim-Cim-Ci


25 styczeń 2008 r. (piątek)

BIAŁE – CZARNE


IMPREZA POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA ŻYWCA – ANTONIEGO SZLAGORA


Spektakle o godz. 11.00
Wstęp na wszystkie spektakle i warsztaty bezpłatny


Sponsorzy imprezy:
1.    Urząd Miejski – Żywiec,
2.    Miejskie Centrum Kultury – Żywiec,
3.    Starostwo Powiatowe – Żywiec,
4.    EUROFIRANY  – Żywiec,
5.    PPHU SILESIA – Żywiec,
6.    Fabryka Śrub ŚRUBENA-UNIA S.A. – Żywiec,,
7.    APTER – Żywiec,
8.    Drukarnia Akcydensowa Karol Gąsior – Żywiec,


Informowali o imprezie w internecie:
– instytut teatralny Gdańsk – www.e-teatr.pl;
– telewizja Katowice – http://ww6.tvp.pl/3122.dzialy
– serwis teatralny THEATRON – www.teatr.win.pl/festiwale.htm;
– śląski informator kulturalny – www.silesiakultura.pl/;
– portal organizacji pozarządowych – www.slask.ngo.pl/
– wiadomości ngo– www.ekonomiaspoleczna.pl/x/20647;
                                   – www.wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/


16 styczeń 2008 r. (środa)

Koziołek Matołek

godz. 11.00

Teatr BANIALUKA – Bielsko Biała

A Koziołek wziął tobołek
I wędruje biedaczysko
Po szerokim szukać świecie
Tego co jest bardzo blisko

– takie motto towarzyszy kolejnym, nowym przygodom Koziołka Matołka, ulubieńca wszystkich dzieci i najmłodszych widzów Banialuki. Pierwsza część jego wędrówki po świecie cieszyła się ogromnym powodzeniem, co zachęciło teatr  i reżyserkę (Lucyna Sypniewska) do pokazania nowych przygód Koziołka.
Także tym razem spektakl („Koziołek Matołek 2”) zrealizowany jest w atrakcyjnej dla widza i lubianej przez dzieci konwencji zabawy teatralnej.
Wartka akcja, barwne przygody, zabawne sytuacje, humorystyczne zdarzenia, wyborowe aktorstwo i przebojowa muzyka wypełniają  spektakl, czyniąc go atrakcyjnym i zapewniając widzom chwile niezapomnianego relaksu.
A Koziołek znów przemierza świat szukając swego miejsca na ziemi.  Odwiedza egotyczne kraje, przebywa na dworze cesarskim, uczy się chińskiego, zaklina węże na targu w Bombaju, spotyka Indian i oczywiście przeżywa wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Jak zwykle wychodzi cało z każdej opresji i w chwale wraca do rodzinnego Pacanowa, odnajdując – całkiem blisko – to, co dla niego najlepsze.  
Koziołek Matołek 2  – Kornel MakuszyńskiReżyseria Lucyna Sypniewskascenografia Ewa Pietrzykmuzyka Piotr NazarukAktorzy: Radosław Sadowski, Lucyna Sypniewska, Wiesława Pilarz, Małgorzta Bulska, Maria Byrska.


18 styczeń 2008 r. (piątek)

Człowiek w teatrze i animacji

godz. 11.00

Teatr GRODZKI – Bielsko Biała

Warsztaty teatralne dla dzieci od  8 roku życia – kukła, marionetka, wykorzystanie papieru

Zadanie realizowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

www.teatrgrodzki.pl


21 styczeń 2008 r. (poniedziałek)

Pastorałka

godz. 11.00

Teatr Lalki RABCIO – Rabka

…Pomysł na pastorałkę zrodził się już dwa lata temu, jednak sprawy finansowe przesuwały termin jej realizacji. Tym bardziej że dla nas priorytetem są zawsze przedstawienia skierowane do dzieci – wyjaśniał dyrektor teatru Zbigniew Wójciak. Podkreślił, że ideą przewodnią w trakcie przygotowywania owego spektaklu i tworzenia tej niebanalnej scenografii była sztuka prymitywnych rzeźbiarzy Podhala. – Dlatego właśnie scenografia jest tak prymitywna, ale jednocześnie pełna ukrytej głębi i symboli przemawiających do każdego widza. Całość tej prostoty obecnej na scenie tworzy bowiem klimat zadumy, zastanowienia się nad życiem. Zmusza widza do refleksji, przemyślenia sensu narodzin i życia człowieka. O scenografię wspólnie z reżyserem zadbał Piotr Piotrkowski, opracowanie muzyczne zawdzięczamy Bogdanowi Szczepańskiemu, natomiast deklaracje i figury Janinie Handzel-Karpus i Piotrowi Piotrkowskiemu. O odpowiednie oświetlenie zadbał Bogusław Handel, a o dźwięk – Gabriel Gacek. Scenariusz “rodził” się natomiast podczas kolejnych prób. Jego twórca Grzegorz Kwieciński podkreśla jednak, że wielki udział w nim mają i aktorzy: Piotr Serafin i Paweł Stojowski.

www.tatry.e-zakopane.info/prasowa.php?id=10516Pastorałka – Grzegorz Kwieciński
reżyseria: Grzegorz Kwieciński
scenografia: Grzegorz Kwieciński i Piotr  Piotrowski
Opr. muzyczne – Bogdan Szczepański
dekoracje, figury – Janina Handzel-Karp i Piotr  Piotrowski


22 styczeń 2008 r. (wtorek)

Bracia LU

godz. 11.00

Teatrzyk  ŻARCIK  – Bielsko Biała
“Bracia Lu” to adaptacja bajki Nikołaja Erdmana, rosyjskiego dramaturga i scenarzysty, autora słynnych komedii: “Świat się śmieje” i “Wołga, Wołga”.

Bajka opowiada o trzech braciach, którzy mają cudowne umiejętności: jeden panuje nad żywiołem wody, drugi nad żywiołem ognia, trzeci rozumie mowę zwierząt. Umiejętności te pozwalają im wyjść cało z różnych opresji.
Spektakl trwa około 35 minut, wykonany przez dwoje aktorów w kukłowej technice lalkowej.
Adaptacja, reżyseria i scenografia: Maria Byrska
Aktorzy: Maria Byrska i Władysław Aniszewski


24 styczeń 2008 r. (czwartek)

Miś Tymoteusz
Rim-Cim-Ci

godz. 11.00

Teatr Lalki RABCIO – Rabka

Sztukę Jana Wilkowskiego, klasyka Polskiego Teatru Lalek opowiadającą o przygodach sympatycznego, wesołego misia będzie można zobaczyć na Bajkowych Spotkaniach Teatralnych – ZIMA 2008. Spektakl mówi o samotności, przyjaźni i możliwości wspólnego rozwiązywania problemów. Miś Rym Cim Cim mieszka ze swoim tatą. Nie ma się z kim bawić, dlatego też pragnie mieć przyjaciela. Znajduje go w spotkanym przypadkowo piesku. Niestety tata nie akceptuje jego nowej przyjaźni. Piesek musi pozostać poza domem. Jednak gdy mały miś ze swoim tatą padają ofiarą złodzieja – lisa, piesek odbiera lisowi łupy i tym sposobem zyskuje akceptację taty i może pozostać w rodzinie.
Barwna i pomysłowa scenografia to jeden z bardzo ciekawych elementów przedstawienia w wykonaniu Teatru Lalek Rabcio z Rabki-Zdrój. Wielkie, miękkie lalki z pewnością spodobają się najmłodszym widzom. Niewątpliwą zaletą spektaklu jest również aktorstwo oraz dynamiczna muzyka. Wszystkie te elementy

Jan Wilkowski MIŚ TYMOTEUSZ RYM-CIM-CI
Reżyseria Grzegorz Kwieciński
Scenografia Barbara Wójcik
Muzyka Bogdan Szczepański


25 styczeń 2008 r. (piątek)

BIAŁE – CZARNE

godz. 11.00

Teatr KWADRYGA – Bielsko Biała
“Black and White” – spektakl bez słów z Chaplinem w roli głównej.
Jaki jest ten nasz świat? Okrutny, brutalny, zły?Wojny, terroryzm, globalne ocieplenie, dewastacja środowiska, degradacja wartości, głód. Ale żyjemy tu i teraz, więc musimy coś robić aby nasze życie poprawić. Wydawać by się mogło, że to niemożliwe choć przecież każdy z nas może być cichym bohaterem tych czasów i powinien próbować coś zmienić na miarę swych sił i możliwości. Charlie jest właśnie takim cichym bohaterem- mały, wielki człowiek, który walczy wszelkimi sposobami z przeciwnościami losu i nigdy nie rezygnuje, w imię zasady- bądź dobry a los ci odpłaci tym samym.Świat jest zły.. ale i tutaj można znaleźć dobro, piękno, miłość, przyjaźń i oparcie w drugim człowieku. Wiara czyni cuda a nadzieja?…nie zawsze jest matką głupich!

Pragnąłbym pomóc każdemu Żydom i nie Żydom, czarnym i białym. Wszyscy pragniemy pomagać sobie wzajemnie. Istoty ludzkie są już takie.Chcemy żyć szczęściem innych- nie klęską innych. Nie chcemy się nienawidzić ani pogardzac sobą wzajemnie. Na tym świecie jest miejsce dla każdego.A dobra ziemia jest bogata i może wyżywić wszystkich. Jest sposób, aby życie było wolne i piękne, tylko że go zagubiliśmy. Zachłanność zatruła dusze ludzkie- pokryła świat barykadami nienawiści- powiodła nas ku nieszczęściu i rozlewowi krwi.Rozwinęliśmy szybkość, ale sami się uwięziliśmy. Maszyny dające bogactwo przyniosły nam niedostatek.Nasza wiedza zrobiła z nas cyników, nasza mądrość- ludzi twardych i złych.Za dużo myślimy, a za mało czujemy.Bardziej niż mądrości potrzeba nam dobroci i łagodności. Bez tych cech życie stanie się gwałtem i wszystko będzie stracone.Stańmy do walki o oswobodzenie świata- o usunięcie zapór narodowościowych- o usunięcie zachłanności, nienawiści i nietolerancji.

(Charlie Chaplin  przemówienie z filmu “Dyktator”)
Współpraca:
Stowarzyszenie Kulturalne „PROWINCJA” Żywiec


Spektakle o godz. 11.00
Wstęp na wszystkie spektakle i warsztaty bezpłatny

Opublikowano wBajkowe Spotkania Teatralne, Imprezy

Podobne wpisy