Menu Zamknij

W LABIRYNCIE KULTURY styczeń 2006

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

5 styczeń 2007 r.

Kulturowy obraz potwora
Rozwiązujemy zagadki mrocznych sfer

Labirynt ludzkiego umysłu zamieszkują potwory, gnieżdżące się w naszej wyobraźni. Z czasem monstra zarówno te mityczne, baśniowe jak i te znajdujące swe odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie, zdominowały popkulturę, biorąc we władanie media, przemysł konsumpcyjny oraz… nasze myśli. Watro przyjrzeć się z bliska tym fascynującym figurom, mającym swe źródło w ludzkiej cywilizacji. Wędrówkę po świecie potworów rozpoczniemy od przyglądania się antycznym krzyżówkom człowieka ze zwierzętami, poznamy żydowską legendę o golemie, potwora Frankensteina, na Freddym Krugerze kończąc.
Czy potwory istnieją naprawdę, czy są jedynie wytworami naszej wyobraźni? A może potwór jest w każdym z nas? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań i nie boisz się wkroczyć w paszczę lęku, zapraszam. Brama do świata bestii, demonów i psychopatów zostanie otwarta 5 stycznia 2007.

prowadzący spotkanie: Dominik Kunat


19 styczeń 2007 r.

Weź to zinterpretuj
Sposoby interpretacji poezji współczesnej na przykładzie “piątego zbioru wierszy” Ewy Lipskiej

Ile już razy, próbując zinterpretować jakiś wiersz, zastanawiałeś się: co autor miał na myśli? Przestań! Nigdy więcej tak nie rób! O ile nie posiadasz zdolności czytania w ludzkich myślach, co i tak nie ratuje Cię w przypadku pracy z tekstem, poznanie intencji autora jest niemożliwe. Co w takim razie należy zrobić, aby wgryźć się w wiersz i wydobyć z niego jakąś prawdę o świecie oraz… (uwaga!) o sobie samym? Bo takimi właśnie ścieżkami prowadzą nas współczesne sposoby interpretacji poezji. Nie zastanawiaj się długo i przyjdź, a zobaczysz jak wiele możesz odnaleźć w małej kartce papieru zapisanej drobnym druczkiem.
Współczesne metody interpretacji poznamy na przykładzie poezji Ewy Lipskiej, autorki kilkunastu tomów wierszy. Uznana za mistrzynię metafor, uprawia ona poezję kunsztowną, lokującą się w „ciemnym nurcie” poezji, gdzie wyrafinowanie i obsesyjny pesymizm zawsze idą w parze.

prowadzący spotkanie: Jan Bąk

Ewelina Wierzbicka, Edyta Szkorupa, Elżbieta Król,

Opublikowano ww labiryncie kultury, Warszaty

Podobne wpisy