Menu Zamknij

W LABIRYNCIE KULTURY Rozkład jazdy – marzec 2007

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

2 marzec 2007 r.

Piękny dwudziestoletni:
LEGENDA MARKA HŁASKI

Zdobył rozgłos i popularność dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Był legendarną postacią młodego pokolenia, symbolem nonkonformizmu. Uchodził za chuligana i buntownika. Po wydaleniu ze szkoły – za demoralizowanie kolegów i nieprzestrzeganie przepisów –  pracował w porcie rzecznym, potem jako kierowca ciężarówki. Sposobem na oderwanie się od dna było pisanie… Pisanie, w którym objawiła się dwoistość jego natury: z jednej strony młodzieńcza buta i entuzjazm, z drugiej katastrofizm i przekonanie o upadku wartości. Jaki był? Nadwrażliwy, ze skłonnościami do depresji, nieprzystosowany do życia, a jednocześnie zadziorny i skłonny do awantur. Fascynował się Dostojewskim i Conradem, w życiu kierował się etosem o skrajnym charakterze: kapitan musi iść na dno ze swoim statkiem.
W jego literaturze fikcja miesza się z wątkami biograficznymi, nic nie jest do końca jasne i przejrzyste. Bohaterowie – przeważnie z nizin społecznych, usiłują walczyć z rzeczywistością moralną, jednakże wszelkie działanie okazuje się bezsensowne. A ludzie? Ludzie dzielą się tylko na tych, którzy lubią jabłka, i na tych, którzy nie lubią jabłek (…)?

prowadzący spotkanie: Ewelina Wierzbicka, Joanna Worek


16 marzec 2007 r.

Co nas kręci w filmach Quentina Tarantino?

Reżyser, który nie boi się swoich czasów – afirmuje w swoich filmach popkulturę, swobodnie przetwarza jej schematy i ikony, tworząc wybuchową mieszankę kina gangsterskiego z teatrem absurdu. W jego twórczości granice między kinem ambitnym a kinem rozrywkowym zacierają się na dobre, a okrutna dawka przemocy i okrucieństwa staje się wysublimowanym kwantyfikatorem etyki naszych czasów.
Dlaczego Pulp Fiction jest milowym krokiem w historii kina? Jak przedstawia się poetyka dzieł filmowych Quentina Tarantino? To podstawowe pytania, jakie zadamy sobie na spotkaniu poświęconym filmom Tarantino. Przyjrzymy się im nie tylko jako odosobnionym aktom twórczości zdolnego reżysera, ale i spróbujemy spojrzeć na nie odwołując się do historii kina. Dopiero wówczas uda nam się wyłonić to, co niekonwencjonalne, nowatorskie i zarazem stanowiące swoistą wizytówkę reżysera wielu cieszących się gromkim sukcesem filmów.

prowadzący spotkanie: Dominik Kunat


30 marzec 2007r.

Wokół czego kręci się Ziemia?
PERSWAZJA W JĘZYKU REKLAMY I POLITYKI

Kup ten produkt, nie kupuj produktów innej marki, głosuj na nas, wybierz mnie… Czy takie sformułowania wystarczą, aby nakłonić ich potencjalnego odbiorcę do wykonania podanej czynności? Z pewnością nie. Wydając jedynie same polecenia, nadawca nie może mieć pewności, czy osiągnie zamierzony cel. Dlaczego? Ponieważ w świecie reklamy i polityki panują wilcze reguły rywalizacji: my musimy polecać się skuteczniej niż oni, musimy być bezkonkurencyjni albo zginiemy w gąszczu tej bezpardonowej rzeczywistości. Aby wygrać wyścig z konkurencją, trzeba nauczyć się „brzmieć przekonująco”. Komunikacja perswazyjna to klucz do sukcesu w rzeczywistości medialnej. To umiejętność wywierania wpływu na myśli, uczucia i działania innych osób za pomocą przekazywanych argumentów. Nie tylko sama warstwa językowa ma tutaj znaczenie, pojawia się i symbol, który, będąc zamierzonym nośnikiem danej treści, jeszcze bardziej zdecydowanie i niemal niezauważalnie steruje sposobem postrzegania odbiorcy. Istnieją i nadal powstają szeregi mechanizmów i „chwytów”, pozwalających na umiejętne kontrolowanie postaw konsumenckich.
Czy można mówić o jakichkolwiek granicach wykorzystywania perswazji w świecie reklamy i polityki? Jak wygląda kwestia etyki w obrębie tych działalności? W jakim stopniu, z pozoru nasze wybory i decyzje, uzależnione są od nadawcy i komunikatu perswazyjnego? Odpowiedzi na te pytania poszukamy razem. Poznamy podstawowe cele i elementy języka reklamy i polityki oraz podejmiemy się analizy tekstów z zakresu owych dziedzin z punktu widzenia ich wpływu na odbiorcę.

prowadzący spotkanie: Ewelina Wierzbicka, Joanna Worek

Ewelina Wierzbicka, Joanna Worek

Opublikowano ww labiryncie kultury, Warszaty

Podobne wpisy