Menu Zamknij

W LABIRYNCIE KULTURY Rozkład jazdy – kwiecień 2007 r.

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

20 kwietnia 2007r.

Z popkulturowej półki:
FENOMEN SUPERBOHATERA

Amerykańscy superbohaterowie, niczym mityczni herosi, fascynują nas swą nadnaturalna siłą i niesamowitymi zdolnościami. Początkowo błahe historyjki komiksowe dla nastolatków, powstające na przełomie XIX i XX wieku, z czasem zaczynają  zyskiwać nowy wymiar. Ożywają na taśmach filmowych, ekranach komputerów i w galeriach sztuki. Zaczynają zamieszkiwać wyobraźnię współczesnego człowieka. Ich historie i wyczyny, składające się na swoiste mity zachodu, stanowią jeden z podstawowych filarów popkultury. Jak należy je czytać, aby zrozumieć otaczający nas świat? Czy to w ogóle możliwe? Dlaczego superbohaterowie są nieśmiertelni w naszej wyobraźni? Bo przecież trzeba przyznać, że te magiczne postaci oczarowują nas, fascynują i budzą nasz podziw. Przyjrzyjmy się im więc bliżej, poznajmy ich historię od podszewki, zbadajmy relacje łączące superbohaterów ze społeczeństwem z komiksu, filmu jak i z naszym światem. Zapraszamy!!

Prowadzący spotkanie: Dominik Kunat


27 kwietnia 2007 r.

TYGRYS W RURACH

Świat widziany przez mrożkowe okulary

Świat jak płaszcz –  stary, wytarty, ale żal go wyrzucić. A te wszystkie małe dziurki? E tam, z daleka nie widać. Z resztą, kto je zauważa? No właśnie, kto? Znalazł się jeden taki Mrożek, któremu się  zachciało tropić namiętnie i z dziką satysfakcją, wszystkie oczka i przetarcia. I co?! I zobaczył małe ludziki chadzające po szarej popelinie, buńczucznie machające rączkami i nóżkami, próbując wyzwolić się z łap konformizmu, zasad i norm. Mrużą oczy, marszczą czoła, prężą się i nadymają policzki. A czas upływa, upływa, upływa i… ups! A jednak, cały ten świat to jeden wielki teatr, gdzie  wszystko jest zniewolone przez stereotyp, gest i wyobrażenie… Ludzi zakładają  maski i muszą grać przeznaczone dla nich role, powstają drobne farsy i  wielkie tragedie.
Mrożkowy świat jest jak zdezelowany rower – kiedy na niego patrzysz, wybuchasz śmiechem, kiedy musisz na nim jechać szlochasz, oj, szlochasz…

Prowadzące spotkanie: Ewelina Wierzbicka, Joanna Worek


Ewelina Wierzbicka, Joanna Worek

Opublikowano ww labiryncie kultury, Warszaty

Podobne wpisy