Menu Zamknij

W LABIRYNCIE KULTURY Luty 2007 r.

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

2 luty 2007 r.

Ze świata fantasmagorii:
CZAROWNICE

Czarownice to jedne z najbardziej napiętnowanych istot w naszej kulturze. Noszą znamię zła, są uważane za wrogów zwyczajnych śmiertelników. Czy zawsze tak było? Jak postrzegana była wiedźma w mitologii europejskiej? Co zmienił Młot na czarownice dominikańskich inkwizytorów Jacoba Sprengera i Heinricha Kramera? Czym różni się biała magia od czarnej? I wreszcie, co było przyczyną polowań na czarownice trwających od XV do XVII wieku? Odpowiemy sobie na te pytania posiłkując się literaturą faktu, beletrystyką i dziełami kinematografii. Spojrzymy na zjawisko czarownicy z punktu widzenia społeczno-kulturowego, poznamy historię czarownic z Peney i Salem. Nie zabraknie też newsów ze świata wiedźm – zastanowimy się, dlaczego w Indiach w 1999 r. została wydana ustawa przeciwko czarownicom i jakie niesie ze sobą ona konsekwencje… dla czarownic… kobiet… ludzi… kultury… świata.

prowadzące spotkanie: Ewelina Wierzbicka, Joanna Worek


Relacja fotograficzna ze spotkania:


16 luty 2007 r.

O tajemnicy pewnego obrazu
Portret Doriana Graya Oscara Wilde’a

Geniusz artysty, który namalował portret idealny… Charyzmatyczna osobowość hrabiego, który stworzył potwora… Pasja życia, pogarda dla starości, brak wszelkich skrupułów, wszystek pragnień zawładnięty przez jedną, jedyną myśl: nie zmieniać się. Ale kim jesteśmy tak naprawdę? Czy człowiek jest jedynie ciałem, za młodu piękną, a z upływem czasu coraz to brzydszą formą? Czy cała nasza szpetność kryje się w ciele, czy raczej w duszy? Ile warta jest uroda? Bo przecież każdy towar ma swoją cenę. Dorian Gray przekonał się na własnej skórze, jak bardzo wygórowana może być to cena…
Zapraszamy na spotkanie poświęcone jednej z najbardziej intrygujących powieści wszechczasów pióra Oskara Wilde’a. Będziemy śledzić motywy ludzkich dążności, przyglądać się z bliska ludzkiej naturze widzianej przez pryzmat portretu… Nie zabraknie także rozmów na temat kontrowersyjnego życia autora książki, który wiele ze swoich doświadczeń ukrył na kartach ksiąg. Zapraszamy.

prowadzący spotkanie: Dominik Stanaszek

Ewelina Wierzbicka, Joanna Worek

Opublikowano ww labiryncie kultury, Warszaty

Podobne wpisy