Menu Zamknij

Uzdrowić ścieżkę W rezerwacie Grapa

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

W rezerwacie Grapa została przed laty urządzona ścieżka zdrowia. Inicjatorem jej powstania był nieżyjący już nauczyciel SP nr 3 Henryk Worek.
Z materiałów dostarczonych przez Żywiecką Fabrykę Śrub pracownicy tejże fabryki wykonali i zainstalowali urządzenia niezbędne do wykonywania różnorodnych ćwiczeń w terenie.

Obok nich ustawiono ławeczki dla ćwiczących i spacerowiczów. Przez wiele lat ścieżka była naprawiana i konserwowana przez pracowników zakładu, ale po sprywatyzowaniu fabryki opieka nad nią ustała. Naturalną koleją rzeczy niekonserwowane urządzenia, narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne, zaczęły niszczeć. W chwili obecnej bardzo pożądane byłoby przeprowadzenie zabiegów konserwatorskich, gdyż niebawem niektórych z urządzeń nie da się już uratować.
Ponieważ ścieżka zdrowia znajduje się na terenie lasu komunalnego, słusznym rozwiązaniem byłoby przejęcie nad nią opieki przez władze miasta.

Niewielkim kosztem można doprowadzić do rewitalizacji zagrożonych urządzeń, co umożliwi dalsze korzystanie z nich licznym zwolennikom rekreacji na świeżym powietrzu. A jest ich dosyć sporo, co można zauważyć w czasie przechadzki po Grapie. Jest to szczególnie istotne, ponieważ na terenie miasta nie ma drugiej ścieżki zdrowia i w interesie mieszkańców jest dalsze jej wykorzystywanie. Nie każdy jest zwolennikiem pływania w basenie lub gry w tenisa i nie każdego na to stać. Ścieżka zdrowia jest obiektem ogólnodostępnym, który może być wykorzystywany przez wszystkich bez jakichkolwiek opłat. Pora więc pomyśleć o jej uzdrowieniu.

Opublikowano wKontr(a)wersje, Po godzinach

Podobne wpisy