Menu Zamknij

Śmieciarz

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

Słowo śmieciarz może być używane w dwóch znaczeniach. W znaczeniu pozytywnym oznacza ono człowieka, który utrzymuje się ze zbierania śmieci na śmietnikach, sortowania ich i sprzedawania.
W znaczeniu negatywnym mówi się tak lekceważąco o człowieku niechlujnym, nieporządnym i śmiecącym.

Wybitny amerykański aktor starszego pokolenia Kirk Douglas napisał autobiografię zatytułowaną “Syn śmieciarza”. Przedstawił w niej swoją drogę życiową od biednego dzieciaka z rodziny żydowskich emigrantów z Ukrainy do panteonu sławy amerykańskiej kinematografii. Z trudem przebijał się przez przeciwności losu, ale dzięki wielkiej ambicji i olbrzymiej pracowitości osiągnął niezwykłe sukcesy. Jego wybitne role w “Spartakusie” czy “Pasji życia” weszły do klasyki światowego kina. Droga do sławy “syna śmieciarza” jest klasycznym przykładem robienia kariery w stylu amerykańskim, a to zaskakujące samookreślenie nie ma w sobie nic pejoratywnego. Przeciwnie, jest wyrazistym zaznaczeniem punktu wyjścia na drodze do sławy.

Niestety, nieco odmienne refleksje nasuwają się podczas spacerów po Żywcu i jego najbliższych okolicach. Po każdej większej fali na brzegach Jeziora Żywieckiego walają się olbrzymie sterty śmieci. Do jeziora spływają plastikowe i szklane butelki, kawałki styropianu, szmaty, makulatura, zwłoki padłych zwierząt i wszystko to, co ludziom jest niepotrzebne. Wygląda na to, że ludzie mieszkający obok Soły i Koszarawy zrobili sobie z obu rzek wielkie wysypisko, na dodatek bezpłatne.

O ile można przyjąć, że woda zabiera część tych nieczystości bez woli człowieka, bo przecież jest to żywioł, o tyle wysypiska w lasach i na poboczach dróg wskazują niezbicie, iż uczyniono to świadomie. Systematyczne opróżnianie kontenera kosztuje, taniej więc będzie wywieźć śmieci do lasu i kłopot z głowy. Leżą więc w lasach stare akumulatory, przeterminowane chemikalia, zdewastowany sprzęt AGD i jeden Bóg wie, co jeszcze.

I tu przychodzi na myśl słowo śmieciarz w drugim – negatywnym znaczeniu. Wśród nas żyją śmieciarze, którzy z własnej wygody, skąpstwa, chytrości, a może głupoty narażają innych na przebywanie w brudnym i zatrutym środowisku, zagrażają naszemu zdrowiu, czasem nawet życiu. Tacy śmieciarze nie mają powodów do dumy, ale pewnie ich to niewiele obchodzi.

Opublikowano wKontr(a)wersje, Po godzinach

Podobne wpisy