Menu Zamknij

Modrzewiowe sny? Komu na tym zależy, by sprawę opóźnić?

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

Nasz modrzew, tak znienawidzony przez miejską administrację dokonał żywota pod piłami i siekierami drwali. Nie udało się znaleźć argumentów dla uznania go

POMNIKIEM PRZYRODY

Drzewo to od wielu lat wzbudzało zainteresowanie osób sugerujących jego wycięcie. Powody były różnorakie i zapewne nigdy publiczne nie ogłaszane.


W dokumentacji przygotowanej przez pracowników Żywieckiego Parku Krajobrazowego dowiadujemy się, że drzewo miało co najmniej 112 lat i prawie 280 cm obwodu. Na wniosek ŻPK wojewoda śląski odpisał, że decyzję w sprawie ustanowienia tego modrzewia pomnikiem przyrody podjąć winien miejscowy samorząd.


Jak dowiadujemy się, na skutek zaniechania działań administracyjnych przez odpowiedzialnych proces uznania tego drzewa – pomnikiem przyrody osiągnęło szczyt biurokratycznych zaniechań. Radni jakby już się pogodzili z własną niemożnością. A w rezultacie, zamiast podjąć działania uzdrawiające, naruszonego “zębem czasu” – modrzewia, doprowadzono do stanu w którym degradacja pnia spowodowała zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku. Modrzew wycięto.


Najstarszy modrzew europejski w Polsce rośnie w Jabłonnie w woj. warszawskim. Ma wysokość 29 m, 118 cm średnicy (2005 r.).


Zainteresowanych szczegółami odsyłamy na strony internetowe:
www.pl.wikipedia.org/wiki/Modrzew
www.blekitne.pl/rosliny_modrzew_europejski.htm

Opublikowano wKontr(a)wersje, Po godzinach

Podobne wpisy