Menu Zamknij

MIASTO KOLORÓW wystawa fotografii Justyny Komar

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

MIASTO KOLORÓW

wystawa fotografii

JUSTYNA KOMAR

wernisaż: 11 lipca 2014 r (piątek)
wystawa: 11.07. – 7.08.2014 r.


Galeria z pracami:

Miasto Kolorów
– Fotografie prozaicznej rzeczywistości?


Justyna Komar przedstawia zestaw fotografii
pt. „Miasto kolorów”.

Tytuł jest metaforą, chociaż wnikliwie oglądając zdjęcia możemy domyśleć się konkretnego miejsca geograficznego. W proponowanym cyklu kolor to wartość nadrzędna, a jego istnienie ściśle związane jest z układami geometrycznymi fragmentów architektury.

      Pomimo kompozycji niemal abstrakcyjnej z łatwością odczytujemy inspirującą autorkę rzeczywistość. W ten sposób realność motywu staje się kanwą, na której rozgrywa się spektakl zależności koloru i formy, odczuwany przez widza nie na poziomie informacji, ale już na poziomie emocji i estetyki.
      A zatem, obecny na prawie wszystkich fotografiach błękit, wypełniający większość płaszczyzny zdjęcia, pozwala na wpisywanie się w siebie kontrastowo żółci, oranży i zieleni. Kierunki linii, od dynamicznych skosów, po stabilne piony i poziomy, wyznaczają czystą graficznie przestrzeń.
     Justyna Komar posługuje się aparatem fotograficznym jak narzędziem rysunkowym. Precyzyjnie wyznacza najistotniejsze miejsca
w kompozycji, które emanują energią, skupiając uwagę odbiorcy.
       Raz jest to centralnie umieszczona latarnia uliczna „wyrastająca”
z wąskiego pasa intensywnej żółci, albo intrygujący zielenią prostokąt drogowskazu pomiędzy linearną strukturą mostu.
       Jakie jest przesłanie jej fotografii?
       Chodzi o wskazywanie wyjątkowych zakątków koloru w prozaicznej rzeczywistości. Autorka, wrażliwa na poetykę zwykłego miejsca, poprzez zapis fotograficzny odkrywa dla innych świat, którego być może na co dzień nie widzą. W tym świecie kolor nieba jest niejako lustrem odbijającym przy odrobinie wyobraźni nas samych, trochę lepszych
i może piękniejszych.
       Podobnie jak włoski fotograf Franco Montana, Justyna Komar czyni fotografię koloru odzwierciedleniem subtelnych stanów gotowości na przyjmowanie piękna w sposób naturalny i na co dzień.

Witold Jacyków

Opublikowano wGaleria Pod śrubką

Podobne wpisy