Menu Zamknij

LEŚNE CMENTARZYSKO Hala Boracza

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

Hala Boracza
jest miejscem popularnym i łatwo dostępnym. Z Żabnicy Skałki można tam dojść czarnym szlakiem w ciągu godziny. Co prawda, schronisko na hali jest wyjątkowo brzydkie, ale wnętrze sprawia przyjemne wrażenie. 

Można tu odpocząć przed dalszą wędrówką na Lipowską, Rysiankę i Romankę czy np. w kierunku Prusowa i całkiem przyzwoicie zjeść, jeśli ktoś nie lubi nosić ze sobą prowiantu.
   Widoki z hali są imponujące, szczególnie w kierunku Beskidu Śląskiego, ale także pobliskie szczyty, szczególnie Romanka, wyglądają malowniczo.
Niestety, podobnie jak w całych Beskidach, natura dokonała tu wielu zniszczeń. Szalejące co pewien czas wichury powaliły całe połacie lasu, pozostawiając po sobie istne cmentarzyska. Olbrzymie wiatrołomy sprawiają przygnębiające wrażenie.

Nie bez winy jest tu człowiek ze swoją rabunkową gospodarką. Zanieczyszczenie atmosfery, a przede wszystkim jej wyraźne ocieplenie sprawiło, że drzewa stały się mniej odporne na działanie szkodników, w wyniku czego chorują i są znacznie słabsze niż dawniej. Inną przyczyną małej odporności lasów jest ich jednorodność.

Przed laty w miejsce wycinanego drzewostanu sadzono głównie świerki, co sprawiło, że szkodniki miały ułatwione zadanie, bowiem z łatwością przenosiły się z drzewa na drzewo. Zanim nadszedł okres rębności, osłabione rośliny nie miały siły się bronić i padały łatwym łupem szkodników roślinnych, zwierzęcych i sił natury. Dzisiaj widać tego skutki.
   Od schroniska dobrze widać halę Cukiernica, obok której jeszcze niedawno rósł las. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się ogromne karczowisko. Służby leśne usuwają powalone pnie, z których drewno bardzo często jest niewiele warte i nadaje się jedynie na opał. W miejsce świerków sadzone są przede wszystkim buki, bardziej odporne na działanie wiatru i szkodników. Trzeba jednak czekać wiele lat, zanim na tym terenie wyrośnie dorodny las.
Więcej o przyczynach degradacji lasów beskidzkich:
www.pracownia.org.pl/dz/index.php?d=archiwalne&e=artykuly&rok=2003&nr=106&id=268
www.olszowka.free.ngo.pl/podbbesk.htm
www.alfa.com.pl/slask/200509/s61.html

Porównanie sytuacji z 1.10.2006 r. i 28.06.2007 r.

Edward Lang

Opublikowano wPo godzinach, Tam byliśmy

Podobne wpisy