Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec
Z dużą wdzięcznością odnosimy się do odważnej decyzji Pana Burmistrza dotyczącej podjęcia kapitalnego remontu budynku Klubu „śrubka”. Ostatni generalny remont i rozbudowa trwały 6 lat. Chcielibyśmy aby obietnice Pana Burmistrza zawarte w załączonym piśmie były zrealizowane w nieodległej przyszłości.
Z dużą wdzięcznością odnosimy się do odważnej decyzji Pana Burmistrza dotyczącej podjęcia kapitalnego remontu budynku Klubu „śrubka”. Ostatni generalny remont i rozbudowa tego obiektu rozpoczął się w 1976 roku a zakończył się w 1982 roku. Trwał, więc 6 lat. Bo gdyby nie niektóre zewnętrzne wydarzenia polityczne ówcześnie rządzący doprowadziliby do degradacji tego budynku. Nie będę w tym materiale opisywał perypetii związanych z tymi wydarzeniami. Ważnym jest fakt, że niektóre prace remontowe nie zakończono do dzisiaj i w niektórych miejscach tego budynku znajdują się niewykończone działania remontowe.
Zapewne nowy remont niesie ze sobą nadzieję na sprawne przeprowadzenie prac. Jednakże po zapoznaniu się ze szczegółowym zakresem zaplanowanych prac nasze obawy na nowo odżyły. Dlatego też zapoznamy Państwa z zakresami tychże prac.
Na początku jednak informujemy, że w trakcie prac remontowych wymienione zostaną w całości instalacje: elektryczne, wodno – kanalizacyjne, centralnego ogrzewania. Zmodernizowana zostanie wentylacja pomieszczeń. Niektóre pomieszczenia wyposażone zostaną w klimatyzację. Wymienione zostaną wszystkie okna i drzwi. Uzupełnione uszkodzone posadzki. Przebudowane będą węzły sanitarne – ubikacje dostosowując je dla osób niepełnosprawnych.. Część piętrowa budynku pokryta zostanie dwuspadowym dachem. Biblioteka zostanie rozbudowana o czytelnię internetową. Przebudowany zostanie korytarz prowadzący do sali widowiskowo – kinowej. Sala klubowa –galeria „pod śrubką” uzyska dodatkową powierzchnię wystawową i w pełni profesjonalne oświetlenie ekspozycji wystawowej połączonej szerokimi drzwiami z pomieszczeniem kawiarni. Zaplecze kawiarni również będzie przebudowane – dostosowane do obowiązujących przepisów sanitarnych. W węzłach sanitarnych zainstalowane zostaną prysznice (zaplecze sali baletowej i garderoba). I to by było na tyle pozytywów przedsięwzięcia. Całość budynku zostanie ocieplona od zewnątrz.
A teraz czas na nasze uwagi wynikające z pobieżnego przeglądnięcia dokumentacji. Pomimo naszych uwag w trakcie tworzenia założeń projektowych w ostatecznym kształcie nie uwzględniono tych uwag. Nie uczestniczyliśmy również w spotkaniach czy odbiorze końcowym przedstawionej dokumentacji. Stąd nasze kolejne informacje.
Pominięto również konieczność modernizacji wyposażenia oddanych do użytku na I piętrze – pomieszczeń, jak ciemnia fotograficzna (urządzenia fotograficzno – laboratoryjne), sala wykładowa (tablica, rzutnik multimedialny + laptop, żaluzje pionowe) i biuro (komplet mebli biurowych, 2 szt. komputerów, telefon + fax., żaluzje pionowe).
Nie uwzględniono również wyposażenia galerii „pod śrubką” w nowe antyramy, czy też stoliki i krzesła niezbędne do prowadzenia zajęć plastycznych w tejże galerii. Pominięto również konieczność wyposażenia sali w żaluzje pionowe na ścianie z oknami.
Nie uwzględniono wyposażenia – nagłośnienia sali baletowej: odtwarzacz CD, wzmacniacz z kolumnami, mikrofon bezprzewodowy. Również i w tej sali pominięto konieczność zainstalowania żaluzji pionowych na całej ścianie z oknami.
Na parterze nie rozwiązano funkcjonalności szatni dla gości.
Osobnym, a w zasadzie podstawowym problemem niekompletnej dokumentacji jest problem profesjonalnego miejsca edukacji i tworzenia warunków technicznych i eksploatacyjnych z prawidłowym funkcjonowaniem kameralnej sali widowiskowo – kinowej wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia techniczne obsługi sceny. Wyposażenie sali widowiskowo – kinowej winno odpowiadać najwyższym standardom technicznym. Nie można proponować rozwiązań o ograniczonym i niskim poziomie technicznym i artystycznym. Do realizacji tego zadania należy zatrudnić naprawdę profesjonalne firmy zajmujące się zarówno aranżacją wnętrze jak i adaptacją Sali i sceny do spełniania współczesnych profesjonalnych wymagań. W tym miejscu nie będziemy jeszcze ujawniać jakichkolwiek naszych sugestii jak i propozycji, jakie wpłynęły już na nasz adres ze strony profesjonalnych firm.
Brak jest w założeniach projektowych elementu zasadniczego w przygotowaniu placówki edukacji kulturalnej – brak jest projektu wystroju wnętrz. Nie zanotowaliśmy śladów dotyczącej rozwiązań kolorystyki elewacji i formy napisu informacyjnego (Klub “śrubka”) na tejże elewacji.
Na naszą wstępną interwencję, Burmistrz Miasta Żywca potwierdził konieczność rozwiązania problemu wyposażenia budynku Klubu w profesjonalny sprzęt w swym piśmie do nas skierowanym. Wyprzedzając zapowiedziane działania nawiązujemy już dzisiaj kontakty z wyspecjalizowanym firmami projektowo – realizacyjnymi. Niebawem zaprezentujemy fragmenty propozycji rozwiązań techniczno – organizacyjnych, aby przyśpieszyć decyzję o podjęciu prac wyposażeniowych, wcześniej starając się o dodatkowe środki finansowe. W ten sposób chcemy ułatwić podejmowanie decyzji zarówno radnym jak i administracji.
Klub śrubka