Menu Zamknij

KATOWICE – DZIECIOM 2011 X Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek – scena w Klubie ”śrubka”

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

Spektakl z lalkami i maskami

BAJKI

Nori Sawa(Japonia)
29.05.2011 r. (niedziela) godz. 12.15 i 16.00
www.wn.com/Nori-Sawa
www.norisawa.cz/
www.puppet-house.co.jp/nori/sawa.htm
www.ateneum.art.pl


Każdy może wesprzeć pomoc dla Japonii poprzez wpłatę na konto Polskiej Akcji Humanitarnej:
Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Japonii
BPH 75 1060 0076 0000 3310 0018 7258

www.pah.org.pl/index.htmlFotorelacja z próby generalnej 28.05.2011 r. w Klubie śrubka:


BAJKI

Nori Sawa(Japonia)
cenariusz, reżyseria, scenografia: Nori Sawa
muzyka: Toshihiro Nakanishi
czas trwania: ok. 40 min.

Jak jest w środku wilczego brzucha, po zjedzeniu Czerwonego Kapturka i Babci? Albo, co zdarzyło się po tym jak Wilk spotkał trzy małe świnki, jeśli jest to japoński Wilk znający HARHA-KIRI? A czy pamiętacie piękną i smutną historię Małej Syrenki?
   Nori inscenizuje klasyczne baśni w bardzo piękny, nastrojowy, ale równocześnie przewrotny sposób. Przedstawia też swoje oryginalne, nowoczesne opowieści, jak „Gwiazdy”, „Niebo”, „Ryba” i inne sceniczne drobiazgi.
   Wszystkie części spektaklu są zabawne i błyskotliwe, niczym osobliwe klejnoty migoczące w nocnym lesie.
   Japoński artysta wykorzystuje różne techniki i formy scenicznej ekspresji; lalki, maski, światło, cienie, muzykę, nawet własne ciało.
   Perfekcyjnie zwarte przedstawienie adresowane jest do wszystkich widzów, bez względu na wiek.


Noriyuki Sawa urodził się w 1961 roku w Otaru (Japonia, Hokkaido).
W 1991 roku wyjechał do Francji i rozpoczął swoją karierę zawodową w Europie. Rok później, przybywając jako stażysta japońskie ministerstwo kultury w Czechosłowacji. Posiada rozległą działalność edukacyjną, w tym wykłady i warsztaty w Akademii Sztuki, Wydział Aktorski i teatr lalek w Pradze, U. S. Stanford University School of Lalkarskiej w Londynie, itp. Jest członkiem Unii Lalkarskiej UNIMA International.  W roku 1999 otrzymał nagrodę za spektakle kulturalne LES, zdobył Medal of Franz Kafka.
W roku 2000 w ogrodach Zamku Praskiego z wielkim sukcesem zaprezentował dwa razy po pół godziny solo “Makbeta”, został zakwalifikowany do udziału w Letnim Festiwalu Szekspirowskim organizowanym przez biuro byłego prezydenta Vaclava Havla.
W roku 2001 wdrożył wspólny projekt z Japan Foundation i Dragon Theatre, pokazy inspirowane przez “Romeo i Julię” Szekspira .
W 2002 r. dla Teatru Dzieci TY-TR-przygotował choreografię i reżyserię dla japońskich bajek. Teatr ten wygrał Festiwal Teatralny dla dzieci z Pragi.
W 2003 r. współpracował ze skrzypkiem Nakanim Toihirem prezentując spektakle w  Aoyma Round Theatre w Japonii. Na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Ostrawie “Spectaculo Interesse 2003” zdobył TALES pierwszą nagrodę w kategorii “spektakl dla dzieci”.
W 2004 roku został zaproszony do Stanów Zjednoczonych na Uniwersytecie Stanforda, gdzie prowadził warsztaty. Otrzymał znakomite przyjęcie na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek w Nowym Jorku, organizowanym przez Teatr Eksperymentalny Club LaMaMa Foundation i Jim Hanson
W 2005 r. w Buxton Community School (Wielka Brytania) prowadził warsztaty i teatr kukiełkowy Buxton Opera w roli króla Leara. Dzięku udziale czterech opowieści “Z WINDY”, przygotowanych przez  Sawę (scenariusz, choreografia, reżyseria) w Teatrze Lalek w Ostrawie, spektakl ten wygrał Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek w Katowicach, uzyskując najwyższą nagrodę za scenografię.
W 2006 roku zapisał w swej aktywności twórczej solowe występy we Włoszech, Hiszpanii, Finlandii, Anglii, Korei i Tajwanu.  Uczestniczył w realizacji serialu dla dzieci i młodzieży w japońskiej telewizji NHK.
W 2007 r. na międzynarodowej wystawie scenografii “Praga Qadrienále” prowadził warsztat produkcji i zarządzania lalką dla studentów z całego świata. Zorganizował program wymiany kulturalnej i edukacji trzydziestu młodych artystów  z Buxton Miejskiego Teatru z Wielkiej Brytanii dla dzieci w Sapporo.
W roku 2008 został zaproszony do Unii Lalek UNIMA Australii (Perth), gdzie prowadził kursy mistrzowskie dla lalkarzy. Organizował wystawy lalek w Muzeum Śląskim w Opawie  i Centrum Kultury i Informacji Japonii w Ambasadzie Japonii w Republice Czeskiej. Solowa prezentacja przyniosła wyróżnienie dla najlepszego aktora na Festiwalu Teatru Lalek w Katowicach.  Na University of Chicago w Stanach Zjednoczonych prowadził prezentacje i warsztaty.
Rok 2009 sprawił dodanie nowego widowiska opartego na historii życia i szpiegów Ninja Ninja i prezentacje artystyczne na trasach w Polsce i Rosji. Nagradzony za swoje działania i oryginalną muzykę na 16 Międzynarodowym festiwalu dla dzieci “Subotica 2009” za przedstawienie “LEGENDY LASU”. Był realizatorem oryginalnego serialu z lalkami “NO UTA” dla japońskiej telewizji NHK.
W roku 2010 podjął bliską współpracę z polskimi teatrami lalek. Występował na Festiwalu Polskich Filmów ANIMO w Kwidzynie oraz Gliwicach. Stworzył nowy program we współpracy z Teatru Ateneum w Katowicach. Premiera spektaklu NINJA w Tokio to oryginalne projekty lalek. Połączenie lalek z głosami zwierząt w zoo stanowiło próbę połączenia teatru lalkowego i opery. Operę “Iolanta” obejrzało w Japoniiponad 1500 widzów.

(http://norisawa.cz/)

Klub śrubka

Opublikowano wImprezy, Katowice Dzieciom

Podobne wpisy