Menu Zamknij

JOANNA STEFKO Laureatka lierackiej nagrody Kościelskich

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

Jolanta Stefko

(ur. 1971)
polska poetka i powieściopisarka.Zadebiutowała wydanym w 1998 tomikiem poetyckim pt. Po stronie niczyjej. Jej wiersze publikowane były również w rozmaitych czasopismach literacko-kulturalnych, m.in. w “Tygodniku Powszechnym”, “Dekadzie Literackiej”, “Odrze”, “NaGłosie” i “Kresach”.

W 2001, z rekomendacji Stanisława Lema, otrzymała Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Za swój debiut prozatorski (powieść Możliwe sny, 2003) zdobyła w 2004 nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2006 została laureatką Nagrody Fundacji im. Kościelskich za całokształt twórczości (przy przyznawaniu nagrody jury nie brało pod uwagę wydanej we wrześniu 2006 powieści Diablak, gdyż nie zdążyło się z nią zapoznać).
Stefko z wykształcenia jest technikiem budowlanym, studiowała również polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związana z Krakowem, mieszka w Lipowej koło Żywca.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jolanta_Stefko


JOLANTA STEFKO LAURATKĄ NAGRODY KOŚCIELSKICH
Poetka i prozaiczka Jolanta Stefko odebrała w sobotę Nagrodę im. Kościelskich, przyznawaną młodym polskim literatom. Uroczystość odbyła się w Willi Decjusza w Krakowie.
Jury, w którego skład wchodzą m.in. Jacek Woźniakowski, Jan Błoński, Ewa Bieńkowska, Francois Rosset, Włodzimierz Bolecki i Jerzy Jarzębski, nagrodziło młodą poetkę za całokształt dotychczasowej twórczości.
Jak podkreślił prof Jerzy Jastrzębski, przedwoniczący Jury, laureatka „jest jedną z najbardziej obiecujących autorek wciąż jeszcze młodego pokolenia” (…) Jej pisarstwo jest bardzo swoiste, osobne, natychmiast rozpoznawalne wśród wielości głosów, jakimi przemawia współczesna polska literatura. Nie ma w nim modnej dziś problematyki społecznej, walki z korporacjami, wątków feministycznych. Pisarka zajmuje się przede wszystkim sobą, ale jak każda niebanalna osobowość twórcza, potrafi z siebie i swoich osobistych problemów uczynić fascynujący przedmiot dociekań i artystycznej eksploracji. Członkowie jury są więc przekonani, że zadziwi nas jeszcze wieloma świetnymi książkami i stanie się jedną z pierwszoplanowych postaci literackiej sceny w Polsce”
35-letnia Jolanta Stefko opublikowała tomiki „Po stronie niczyjej”, „Ja nikogo nie lubię prócz siebie”, „Dobrze, że jesteś” i powieść „Możliwe sny” („Diablak”, który ukazała się w ostatnich tygodniach, nie był przez jury rozpatrywany).
Laureatka mieszka w Lipowej koło Żywca. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Kresach” i piśmie „Na Głos”. Jej poezja – zdaniem krytyków – nie należy do łatwych i przyjemnych, porusza trudne problemy egzystencjalne.
Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez działającą w Genewie fundację imienia Kościelskich. Promuje ona współczesną polską literaturę nagradzając co roku pisarzy przed czterdziestym rokiem życia. Obecnie wysokość nagrody wynosi 7,5 tys. franków szwajcarskich (ok. 18 tys. zł).
Do grona 120 laureatów Nagrody Kościelskich należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Adam Zagajewski, Stefan Chwin, Paweł Huelle, Jerzy Pilch, Jacek Dehnal.
(wg PAP)  
www.wydawca.com.pl


Diablak

Autor: Jolanta Stefko
Wydawnictwo: Prószyński i S ka
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
Powieść „Diablak” reprezentuje najlepsze cechy talentu pisarskiego Jolanty Stefko – walory poetyckiego widzenia świata łączy z realizmem, dzięki czemu opowieść o losie głównej bohaterki zaspokaja emocje czytelnika i jego pragnienie zagadki. Pytania, które bohaterka stawia sobie i światu, okazują się powtarzalne, ale jej życie udziela na nie odpowiedzi szczególnych, dramatycznych, zaskakujących. To właśnie lektura „Diablaka” czyni pasjonującym, a z pewnością też niezwykłym przeżyciem.


Możliwe sny

Autor: Jolanta Stefko
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2003
Kategoria: Literatura piękna
Jolanta Stefko znana była dotychczas jako młoda, oryginalna poetka.
Tak jak w swych wierszach, Stefko podejmuje w powieści problemy dotyczące wyobcowania, niemożności porozumienia z otoczeniem jednostki obdarzonej ponadprzeciętną wrażliwością.
Kreuje wizerunek nowego bohatera przeciwstawiając go tym samym modnemu obecnie typowi współczesnego młodego – blokersa.

Bolek, uczeń technikum budowlanego to zbuntowany nastolatek, krytyczny wobec rzeczywistości, w której przyszło mu żyć. Pytania, jakie stawia – o sens życia, miłości, cierpienia – powracają w powieści w wymiarze tak rzeczywistym, jak i nadrealnym. Życie Bolka to bowiem ciągłe balansowanie na granicy dwóch światów – niemożliwej do zniesienia rzeczywistości oraz możliwych snów, które są dla niego ucieczką w głąb samego siebie przed światem, a także pułapką.
Stefko stworzyła oryginalną powieść o dojrzewaniu i sugestywny portret wewnętrzny współczesnego młodego człowieka. Poczucie własnej wartości, odrębności, pogarda dla tych, co żyją banalnie napawa go pychą. Recepta na ocalenie i nadanie własnemu życiu sensu jest ta sama, co od wieków – miłość.
Planowana jest również realizacja filmu na kanwie powieści Stefko.
Informacja dla mieszkańców Żywca – część akcji tej książki toczy się w Żywcu.


Dobrze, że jesteś

Autor: Stefko Jolanta
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: poezja
Forma: zbiór wierszy
Dobrze, że jesteś
Autor: Stefko Jolanta
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: poezja
Forma: zbiór wierszy

“W chórze ze śmiercią świat prześpiewać” – te słowa Paula Celana, przywołane przez Jolantę Stefko jako motto jednego z wierszy, doskonale ujmują genezę i istotę jej dotychczasowej poezji: poezji mrocznej, niezwykle wyrazistej i przejmującej, ale przecież wygranej na jednej, do ostatecznych granic napiętej, najciemniejszej strunie.
W tomie tej poezji przydane zostaje jakby drugie, jasne, niekiedy ekstatycznie radosne – skrzydło. Rozpacz – i zachwyt, samotność – i miłość, śmierć – i życie…


www.iik.pl/autorzy.php/1479


Klub śrubka

Opublikowano wPo godzinach, Regionalia

Podobne wpisy