Menu Zamknij

Janka Pestová Sýkorová – wystawa Malarstwa ”Svet otvorený pre sny”.

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

Janka Pestová Sýkorová

wernisaż – 13.05.2011 r. godz. 18.00
wystawa od 13.05. do 9.06.2011 r.
www.sykorovaj.estranky.skJanka Pestova Sykorova, w malarstwie na płótnie uwagę swą poświęca twórczym przedstawieniom  udziwnionego świata (marzycielskiego, niepowtarzalnego),skrytego w zaciszu (tajemniczej rzeczy), czy portretu (autoportret, portrety przyjaciół). Stara się wyjść poza realistyczny świat w łączeniu dekoracyjne, niepowtarzalnych form. Eksperymentuje z wykorzystaniem różnych emanacji  artystycznej autoekspresji. Obrazy Janky Peątovej odzwierciedlają marzenia, nadzieje i oczekiwania będące efektem rozbudzonej wyobraźni. Twórczość jej jest wynikiem autentycznych kontaktów z naturą.
Ostatnie prace mogą być scharakteryzowane jako poszukiwania duchowego wymiaru wspólnego świata marzeń i tajemnicy obszarów fantastycznych. Poetyka i kolor prac są charakterystyczne dla malarstwa słowackiego regionu Kežmarok. Nieodłączną częścią twórczości jest grafika (linoryt kolorowy) z udziałem motywów ludowych. Na grafikach przedstawiane są sceny z życia na dawnej wsi. Część twórczości poświęca ilustracji dziecięcej literatury.
W galerii „pod śrubką” prezentuje cykl prac zatytułowany „Świat otwarty na marzenia”; Utworzenie tego cyklu spowodowane było faktem uznania snu jako przestrzeni w której można realizować swe aspiracje i marzenia.  We śnie, zdaniem artystki, opisywane są najważniejsze fakty z życia człowieka. Kolejnym źródłem inspiracji artystki jest jej dzieciństwo i najpiękniejsze wspomnienia, które nosimy w sercu przez całe życie.
Motywacją do stworzenia prezentowanego cyklu była publikacja ilustracji artystki w książce, autorstwa Moniky Jankovčinovej „Slnička i Tulika czyli przygody z przyrody”
Janka Pestova Sykorova duży nacisk kładzie na barwę i poetykę w kompozycji jej prac.
Motto artystki:
„Sztuka jest niekończącym się poszukiwaniem, odkrywaniem którego efektem jest stworzenie fascynującej przestrzenie uniesienia”.
„Mój świat jest utkany z tajemnicy, wsparty intuicją, na przekór zdrowemu rozsądkowi”.

Janka Pestová Sýkorová

Opublikowano wGaleria Pod śrubką

Podobne wpisy