Menu Zamknij

EMALIE KOLOROWE projekt artystyczny Polsko – Czeski

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

Projekt pleneru sztuki EMALIE KOLOROWE
jest spotkaniem 10 artystów z Czech i Polski, ale także ze Słowacji i Węgier, oraz w ich wspólnej pracy nad własnymi dziełami sztuki. Celem tych działań jest utworzenie w specjalnej technice emalii, szkliwa pierwotnie zaprojektowanego do produkcji przemysłowej. Wykorzystywane w tej produkcji obiekty tym razem skierowane będą do twórczości artystycznej. Powstałe prace zostaną wystawione w kilku wystawach, a następnie umieszczone w różnych miastach do dekoracji budynków publicznych. Klub “śrubka” i Stowarzyszenie Kulturalne “prowincja” są głównymi partnerami głównego organizatora –  grupy Art w SIGNUM z Ostrawy (Czechy). Również w Żywcu zaprezentowana będzie największa wystawa wytworzonych prac.
PARTNERZY PROJEKTU:
– Stowarzyszenie Kulturalne „Prowincja“ – Żywiec, Polska;
– Klub śrubka, Żywiec, Polska;
– Kysucká galéria, Osčadnica, Słowacja;
– Galerie Artitude, Budapest, Węgry;
www.art-image.cz/BARsmalty.html
www.facebook.com/ponadgranicami?ref=hlMiędzynarodowy Plener Plastyczny
„EMALIE KOLOROWE dla wykorzystania techniki klasycznej emalii przemysłowej „OLKUSZ  2014”


Międzynarodowy Plener Plastyczny  „EMALIE KOLOROWE dla wykorzystania techniki klasycznej emalii przemysłowej” to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie artystyczne, którego celem  jest włączenie sztuk plastycznych w procesie wytwarzania szkliwionych przedmiotów codziennego użytku i przywrócenia tradycji ich powszechnego użytkowania.
     Głównym organizatorem pleneru i warsztatów z ramienia Grupy Twórczej IN SIGNUM jest Antonin Gavlas, absolwent Wydziału Filozofii i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Brnie, artysta, malarz, ceramik i fotografik, członek Związku Artystów Plastyków w Republice Czeskiej, współorganizator międzynarodowych seminariów artystycznych, ma na koncie 45 wystaw indywidualnych i 110 wystaw zbiorowych w Czechach, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii, Polsce, Słowacji, Szwajcarii i  USA.
     Głównymi  polskimi partnerami projektu są: Stowarzyszenie Kulturalne PROWINCJA i Klub ŚRUBKA. W projekcie uczestniczą też:  Galeria LABIRYNT z Krakowa i Stowarzyszenie Forum Innowacyjności  ODIN, specjalizujące się w organizacji plenerów  oraz warsztatów edukacyjnych.
W plenerze  uczestniczy 10. Artystów z Czech, Słowacji, Węgier i Polski: Eva Damborska, Alzbeta Dirnerova, Antonin Gavlas, Karol Hercik, Szymon Gdowicz, Ewelina Hojdys(Klub “śrubka”)Kamil Moskowczenko, Monika Panek, Jaroslav Gana i Karoly Balanyi.
     Powstałe w trakcie pleneru prace, wystawione zostaną najpierw w Galerii LABIRYNT No. 2 w Krakowie (od 10 do 31 lipca br.) i w Galerii POD ŚRUBKĄ w Żywcu (od 8 sierpnia do 11 września br.)
a następnie w galeriach naszych południowych sąsiadów. Po wystawach efekty twórczej przacy artystów uczestniczących w seminarium przekazane zostaną do obiektów użyteczności publicznej w różnych miastach.

     W ramach projektu  zorganizowane zostały warsztaty plastyczne we Frydlancie nad Ostrawicą (17.05. – 18.05.2014 r.) oraz w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych EMALIA S.A. (30.06. – 09.07.2014 r.) Tradycja produkcji naczyń emaliowanych w Olkuszu sięga 1907 roku. OFNE EMALIA S.A. jest bezpośrednią kontynuatorką powstałej ponad 100 lat temu fabryki. W 2014 roku przypada 50. Rocznica rozpoczęcia w OFNE pierwszej w Polsce produkcji tłoczonych wanien emaliowanych. Tłoczone wanny emaliowane do dziś są głównym produktem OFNE EMALIA S.A. wytwarzanym na rynek krajowy oraz na eksport.
     Międzynarodowy Plener Plastyczny  „EMALIE KOLOROWE dla wykorzystania klasycznej emalii przemysłowej” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy Granice” oraz Funduszu Wyszechradzkiego we współpracy trans granicznej między regionami, których dotyczy problem ginących tradycji  szkliwa.


I etap projektu – 17 – 18.05.2014 r.  
plener we Frydlantcie nad Ostrawicą


Plener w obiektywie Antoniego Gavlasa:


Plener w obiektywie Eweliny Hojdys:


Prace wykonane podczas pleneru:


II etap pleneru – 30.6. – 9.7. 2014
plener w Olkuszu: w obiektywie Eweliny Hojdys:


plener w Olkuszu: w obiektywie Jacka Szury:


plener w Olkuszu: w obiektywach Olkuskiego Towarzystwa Fotograficznego:


III etap projektu – 9.08.2014 r. – 11.09.2014 r.  

wystawa w galerii “pod śrubką” “KOLOROWE EMALIE”
– prace  uczestników pleneru zorganizowanego przez Grupę Twórczą  IN SIGNUM – Ostrawa Plesna (Czechy), Stowarzyszenie Kulturalne „prowincja” oraz Klub “śrubka” z Żywca (Polska)

Antonin Gavlas (Ostrawa)

Opublikowano wImprezy, Ponad Granicami

Podobne wpisy