Menu Zamknij

CHOICE-WYBÓRZUZANNA WALESIAK – KUFEL

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

CHOICE-WYBÓR

wernisaż – 15.04.2011 r. – godz. 18.00

ZUZANNA WALESIAK – KUFEL

wystawa malarstwa 15.04. – 13.05.2011 r.


Fotoreportaż z wernisażu:„Malarstwo jest ukazaniem sobie i innym tego obrazu,
który się w nas tworzy”

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Zuzanna Walesiak-Kufel, magister sztuki, ur.1985 w Bielsku-Białej, gdzie  w 2005 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, ze specjalizacją artystyczny druk sitowy. W  tymże roku rozpoczęła studia na Wydziale Sztuki krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, gdzie w 2010 roku uzyskała dyplom z malarstwa, pt. ”Przekraczanie ram”, wykonany  pod  kierunkiem    
dra hab. Grażyny Brylewskiej oraz tytuł magistra za pracę, pt. „Osiągnięcia artystyczne Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej” napisaną pod kierunkiem dra hab. Bogusława Krasnowolskiego. Podczas studiów brała udział w dwóch wystawach grupowych  w Klubie Kultury Wola w 2007 r. i w Dworku Białoprądnickim  w 2009 r.   (obie w Krakowie).
    Ekspozycja obejmuje  kilkanaście prac powstałych w ciągu ostatnich 4 lat, pomiędzy 2006 -2010 r.-cykle: „Plac zabaw”, „Love” i „Przekraczanie ram” oraz inne pojedyncze  prace  nie związane z seriami. Są to propozycje  o dużej różnorodności pod względem mentalnym, wybijają się na plan pierwszy, nastrojowo klimatyczne kompozycje figuralne, abstrakcje geometryczne, malarstwo ocierające się   o ekspresjonizm abstrakcyjny. Źródłem inspiracji  twórczości  była obserwacja  otaczającej nas rzeczywistości i poszukiwanie środków wyrazu najtrafniej odzwierciedlających  temat.  
Cykl  „Plac zabaw” powstał podczas studiów, składa się z czterech prac  i jest próbą zobrazowania spojrzenia na dzieciństwo z perspektywy dorosłego człowieka. Cykl  „Przekraczanie ram” składa się z sześciu obrazów, trzech obiektów i animowanego komentarza procesu twórczego. Obrazy  to abstrakcje geometryczne, które są odrębne, ale posiadają wspólne odniesienia. Obiekty są częściowo ruchome. Kiedy są zamknięte w ramy, są tylko wycinkiem rzeczywistości,  symbolem ograniczeń, izolacji i zawężenia pola widzenia, a po odsłonięciu ram ukazuje się całość i pełnia kompozycji. Pomysł formalny obiektów został zaczerpnięty z starych książeczek dla dzieci. Pomysł na podział i białe „ramy” zaczerpnięty z elementów architektonicznych miasta, okien codziennie mijanych w pośpiechu, które kryją za sobą historie  ludzi,  ich sekrety i tajemnice. Natomiast cykl „Love”  jest swobodną interpretacją  uczuć towarzyszących ogólno pojętej miłości.
    Jest to pierwsza indywidualna wystawa autorki, ukazująca poszukiwania stylu i własnej drogi twórczej

Zuzanna Walesiak Kufel

Opublikowano wGaleria Pod śrubką

Podobne wpisy