Menu Zamknij

Anna TURKOWSKA

Data ostatniej modyfikacji 2024-02-20 przez srubkazywiec

Anna Turkowska

Data i miejsce urodzenia : 1926 w Sporyszu k/ Żywca zm.Sanok 2011r.Nazwa i rok ukończonej uczelni: PWSSP i ASP w Krakowie (Wydział Włókienniczy, ukończyła 1952
Twórczość i działalność w zakresie : tkactwo artystyczne, projektowanie i wykonawstwo gobelinów.

Nota biograficzna : wystawiała na wielu wystawach w Polsce organizowanych przez ZPAP, Centralę Przemysłu Ludowego i Artystycznego, Pracownię Sztuk Plastycznych, Biuro Wystaw Artystycznych, Kluby Inteligencji Katolickiej, Muzea Historyczne w Sanoku, Rzeszowie, Lwowie, Koszycach, Jarosławiu, Łodzi, Katowicach i Wrocławiu. Wystawy w sanockim Muzeum Historycznym w latach 1971, 1975, 1980, 1992. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w Polsce, Belgii, Holandii, Niemczech, Australii i Kanadzie.
Muzeum Historyczne W Sanoku
6 stycznia ·


Anna Turkowska (ur. Sporysz k. Żywca 1926 – zm.Sanok 2011), Trzej Królowie – projekt kolorystyczny gobelinu, papier, ołówek, akwarela, MHS/S/13215 (zbiory Muzeum Historycznego w Sanoku). Fot. Dariusz Szuwalski
Bibliografia: Paweł Turkowski, Anna Turkowska – katalog tkanin, red.: Wiesław Banach, Ewa Kasprzak, Sanok 2014 r. (książkę można nabyć w kasie muzeum lub w naszym sklepie internetowym).
Anna Turkowska, urodzona w 1926 w Sporyszu k. Żywca – w Sanoku spędziła większość życia. Do Sanoka przyjechała po studiach na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i ślubie z Tadeuszem Turkowskim. Tworzyła w technice gobelinu polskiego. W jej twórczości brak jest faz rozwojowych, uderzającą dojrzałość osiągnęła już od pierwszego dzieła. Rysunki Anny Turkowskiej, choć są tylko procesem wstępnym, są tak zamkniętą i dojrzałą całością, iż mogą być uważane za niezależne dzieło sztuki. Znakomity, bardzo precyzyjny projekt, rysowany węglem i utrwalany, podkładany pod osnowę, stanowił „mapę” dla artystki. Projekt kolorystyczny dzieła powstawał w kilku wersjach, w mniejszych formatach. Klimat spokoju, atmosfery rodzinnej, miłości, piękna samego w sobie – naznacza twórczość Anny Turkowskiej jednoznacznie rozpoznawalną indywidualnością. Wśród tematów od samego początku pojawiały się przedstawienia religijne, które – szczególnie w ostatnich latach życia – zdominowały twórczość Turkowskiej. Wcześniej powstawały również pejzaże, przedstawienia wzgórza zamkowego i sanockiej skarpy, postacie w otoczeniu przyrody. W swoich gobelinach artystka znalazła własny, plastyczny język. W początku lat 80. działała w „Grupie Sanok” wraz Jerzym Wojtowiczem, Tadeuszem Turkowskim, Władysławem Szulcem, Ryszardem Rogowskim, Jackiem Rogowskim i Wiesławem Banachem. Wystawiała m.in. w Rzeszowie, Lwowie, Koszycach, Jarosławiu, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Kaliszu, Lesznie i wielokrotnie w Sanoku. Artystka zmarła 18.03.2011 r. w Sanoku. Niedawno dzięki hojnemu darowi rodziny zmarłej artystki, nasze muzeum wzbogaciło się o dziesiątki robionych węglem projektów gobelinów oraz szkiców kolorystycznych W roku 2014 Muzeum Historyczne w Sanoku wydało książkę Pawła Turkowskiego, która obok biografii i esejów o życiu i twórczości artystki – zawiera pełen katalog gobelinów oraz barwną część albumową.
(oprac. wg Krystyna Gawlewicz, Sztuka współczesna ziemi sanockiej [w:] Gdzie wspólne źródła… Sanok 2006 r.).
https://www.facebook.com/muzeumhistoryczne.wsanoku/posts/2409773969158266/

Klub srubka

Opublikowano wPo godzinach, Sporysz

Podobne wpisy